banner150
banner154
banner151

Bolluca Hayvan Barınağı Yardımlarınızı Bekliyor

Bolluca Hayvan Barınağı Yardımlarınızı Bekliyor

Kenan Yılmaz

26 Eylül 2013, 20:58
Bu röportaj 208 kez okundu
Cuma günü Geddad göktürk ekibi yönetim kurulu başkanı Umur Zamanoğlu ve ekibi ile beraber Bolluca Hayvan barınağına gittik. Hayvanların 3 gündür aç olduklarını söylediler. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’nun bizzat desteği ile yaklaşık 10 torba kuru mama dağıtıldı. Barınakta köpeklerle ilgilenen sadece bir kişi var, yüzlerce köpek ve onlarla uğraşan sadece bir kişi!

Barınağa ulaşmadan ağır bir koku geliyor burnunuza, araçtan çıkmadan eldivenlerimizi taktık. İlk başta araçtan inemedim, açıkçası korktuğumu hissettim, daha sonra arkadaşların yardımıyla araçtan inebildim. Hepsi aç olan yüzlerce köpek bir anda etrafımızı sardı.
500’den fazla köpeğin bir arada yaşadığı yeri, her hayvan severin gidip görmesini tavsiye ediyorum. Göktürk’te sözde hayvan sever olduğunu iddia eden kişiler Bolluca’yı ziyaret etsinler ve gerçeklerle yüzleşsinler.

Bolluca hayvan barınağında bulunan akü ve güneş enerjisi için yaklaşık 50 tane sanatçı kendi aralarında para toplayıp 6.000 TL bağışta bulunmuşlar. Sistem yetersiz kaldığında ise, yapacak bir şey yok biz bu kadarını toplayabildik demişler. Koskoca 50 tane sanatçı ancak 6.000 TL toplayabilmiş. Kim bilir her biri bu parayı belki bir gece eğlencesinde tek başına harcar. Eleştirmek ön yargılı olmak istemiyorum ama hayvan barınağını gidip, yerinde görünce gerçekten şok oldum.

Geddad yönetim kurulu başkanı Umur Zamanoğlu ile yapmış olduğumuz söyleşi

Göktürk'te 3 aydır hizmet veriyorsunuz, derneğiniz Göktürk'te faaliyete geçtikten sonra neler değişti?

Geddad, sokak köpeklerinin beslenmesi, yardıma muhtaç olan hayvanların ihtiyacını karşılayan, saldırı vakası olması halinde ise anında müdahale yapan bir ekip. Geddad Göktürk’te hizmet vermeye başladıktan sonra, uyuz vakası olan köpek kalmadı. Acil bir desteğe ihtiyacı olan bir sokak köpeği yok diyebiliriz, tabi bize ulaşmayan vakalar varsa onu bilemeyiz

Şuana kadar Göktürk’te 474 operasyon yaptık,3 tane ciddi trafik kazasına yerinde müdahalede bulunduk. 18 tane sokak köpeği bizim sayemizde sahiplenildi. 67 tane sokak hayvanı kısırlaştırıldı. Her gün Göktürk’te belli noktalarda mama dağıtımı yapıyoruz. Hatta bizim bölgemizde olmayan Bolluca Hayvan Barınağına bile mama yardımı yapıyoruz.

Göktürk’te yaşayan sokak hayvanlarına sevdiğini iddia eden kişiler size yardımcı oluyorlar mı?
Gelen hayvan severlerden onda dokuzu tartışmaya hatta kavga etmeye geldi. Bizim toplumun değişmeyen bir algısı var ön yargı, yanlış izlenim ve kulaktan duyma bilgiye inanma hastalığı.

3.000 den fazla sokak köpeğinin yaşadığı Göktürk'te bir hayvan barınağı yapılmalı mı?


Kesinlik evet. Yapılması gereken barınak, kafes veya betonarme değil, Bolluca hayvan barınağında ki kadar geniş bir alan içerisinde olmalı, hayvanların rahatça hareket alanı olması gerekiyor.

Sizinle ilk röportaj yaptığımız Haziran ayında Göktürk'te ki sokak köpekleri sorununu çözebileceğinizi söylemiştiniz. Şuan Göktürk’ün Sokak köpeği sorunu size göre hangi boyutta?

Göktürk’te öncelikle acil tıbbi destek ihtiyacı çözülmeli. Ama şuan ki asıl sorun popülasyon. Göktürk’te bir mahallelerde sıfır köpek varken, başka bir mahallede 50-60 tane köpek var.
Özellikle Starbucks, Marmaris Büfe, Şirin Cafe ve Göktürk Meydan gibi yerlerde hayvan severlerin iyi niyetli olarak sokak köpeklerini beslemesi, bu alanlarda bir popülasyon olmasına sebep veriyor. Köpekler beslendikleri yeri bırakmazlar. Herkes iyi niyetli değil maalesef, sokak hayvanlarını sevmeyenler ise, köpeklere ya eziyet ediyor ya da onlardan şikayetçi oluyorlar.
Site önlerinde köpek besleyenler bu alanlarda popülasyon olmasına katkı sağlıyor. Yaptıklarını bu hatayı söylediğimizde ise, sanki suçlu bizmişiz gibi, sert tavır sergiliyorlar.
Sonuç olarak Göktürk’te iki kesim var, hayvan seven grup ve hayvanlara karşı olan grup. Sokak hayvanları da maalesef bu iki grup arasında kalıyor.

Okulların açıldığı bu günlerde ekibinizde azalma oldu mu?

Aksine artış oldu. Şuan 50’den fazla gönüllü olarak bizimle beraber olmayı bekleyen genç var.

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 4.000 kişi ile Göktürk genelinde bir anket çalışması yaptık. Genel olarak herkesin ilk söylediği sorun sokak köpekleri. Sizce gerçekten sokak köpekleri sorun mu? Yoksa biz kendi dünyamızda başka canlılara yer vermek istemiyor muyuz?

Sokak köpekleri sorun olamaz. Ama sokaklarda kedi olmaması bize popülasyon sorununu ispat eden bir kanıttır.

Vaktinizin çoğu Göktürk’te geçiyor, artık sizde yarı Göktürk'lü sayılırsınız, size göre Göktürk'ün en önemli sorunu nedir?

Bana göre Göktürk’ün en önemli sorunu Elektrik – Enerji. Yanı dibimizde olan İSTAÇ bu kadar yakınken nasıl oluyor da enerji sorunu çekiyoruz anlamış değilim.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’nun bu kadar desteğinin arkasında oy amaçlı olduğu, hatta önümüzdeki seçimlere yatırım odaklı olduğunu söyleyenler var, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Hiçbir belediye başkanında görmediğimiz kadar sıcak ve yakın ilgiyi Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu gösterdi. Sorarım size yaklaşık 3 yıldır bölgenizde hizmet veren başkan eğer oy amaçlı yapmak isteseydi, bir günde bütün köpekleri toplatır ve hepsini bir şekilde buradan uzaklaştırırdı. İsmail Kavuncu Eyüp bölgesinde olmayan Bolluca Hayvan Barınağı için bile bizlerden yardımcı olmamızı istiyor. Bir insanın içinde olması lazım, yoksa gösteriş için bu iş yapılacağına asla inanmıyorum.
Başkan İsmail Kavuncu bizden özellikle, hayvanların uyutulmaması, zarar görmemesi konusunda yaklaşımı, bu işe soyunmamızda büyük rol oynadı.

Önümüzdeki yıl Belediye seçimleri olacak, Sosyal Medya’dan bizlere hayvan hastanesi projesi olduğunu söyleyen bir aday var. Bu konuda sizin fikirlerinizi soran, sizden gelip bilgi alan oldu mu?

Hayvan Hastanesi güzel bir proje, umarım gelecekte gerçekleşir, Projesi olduğunu söyleyen kişileri gerçekten buralarda görmek isteriz.

banner165

Yorum Gönder

@name x