52541930

Kemerburgaz Doğa Koleji, 4+4+4 sistemine hazır !

Kemerburgaz Doğa Koleji İlköğretim Müdürü Senem ÇAĞATAY , 4+4+4 eğitim sistemi hakkında, aklınıza ve aklımıza takılan soruların cevaplarını içtenlikle cevapladı...

13 Eylül 2012 Perşembe 11:51
Bu haber 1300 kez okundu
Kemerburgaz Doğa Koleji, 4+4+4 sistemine hazır !
banner170
2012-2013 eğitim öğretim yılıyla ilgili siz-lerin de kamoyundan takip ettiğiniz gibi, kesintisiz olan 8 yıllık zorunlu ilköğretim sistemi 4+4+4 mo-deliyle süreli zorunlu oldu. Bu anlamda ilköğretim kurumları “4 yıl süreli ve zorunlu olan ilkokul” ile “4 yıl süreli ve zorunlu, ancak farklı programlar arasında tercih imkanı veren ortaokul” şekline bürünüyor.

Foto Galeri İçin Tıklayınız...


2012-2013 eğitim-öğretim yılında 1. sınıfa hangi yaş grubundaki öğrenciler başlayacak?
Yeni eğitim sistemine göre, 1. sınıf kayıtları 15 Mart 2007 tarihinden önce doğan öğrencilere zorunlu iken; 16 Mart-30 Eylül 2007 tarihleri arasında doğan öğrenciler için ise velilerinin talepleri ve öğrencinin gelişiminin eğitimciler ve veliler tarafından desteklenmesiyle mümkün olacak.

Doğa Koleji’nde sınıfları oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulunduracaksınız?
Doğa Koleji 1. sınıf öğrenci yerleştirmelerini yaparken öğrencinin içinde bulunduğu yaş gelişim özelliklerini göz önünde bulunduruyor. Buna bağlı olarak, 2006 yılı doğumlu öğrenciler ve 2007 yılı doğumlu öğrenciler ayrı sınıflarda eğitim alacaklar. Sınıftaki kız-erkek dağılımı, öğrencinin sosyo - duygusal gelişimi, öğrenciyle ilgili özel durumlar belirleyici faktörler arasında olacaktır.

2007 doğumlu öğrencilerin yoğunluklu olduğu sınıflarda müfredatın içeriği farklılaştırılacak mı?
MEB’in belirlemiş olduğu 1. sınıf müfredatı tüm öğrenciler için aynı. Doğa Koleji’nin yaklaşımı ise ay olarak küçük öğrencilerin yoğunlaştığı sınıflarda kazanımlara ulaşılan sürelerde farklılıklar olması yönünde. Örneğin; seslerin tamamlanması süresi Ocak sonuyken, küçük yaş gruplarda aynı hedef Mart sonunda tamamlanacak. Ancak öğrenciler 2. sınıfa başladıklarında aralarında akademik açıdan
herhangi bir farklılık oluşmayacak.

60-66 ay arasındaki öğrencilerin velileri, çocuklarının 1. sınıfa hazır olması hakkında nasıl geri bildirim alabilir?
Eğer 60-66 ay arasındaki öğrencilerin velileri, çocuklarını 1. sınıfa gönderip göndermeme konusunda kararsızlık yaşıyorlarsa, Doğa Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi’nden destek isteyebilirler. Okul ve aile işbirliğiyle öğrencinin 1. sınıfa başlamasıyla ilgili ortak bir karara varılır. Bu yaş grubu öğrencileri için okul yalnızca “öneren” konumunda bulunur. Eğer aileler öğrencinin 1. sınıfa başlamasını talep ediyorsa, herhangi bir engel olmaz.

Akademik kadro planlaması ve hizmet içi eğitim süreçleri nasıl yapılandırılacak?
2007 doğumlu öğrencilerimizin sınıf öğretmenleri, yaz döneminde bu yaş grubundaki gelişim özellikleri ve öğrenme stilleri konularında üniversitelerin ilgili bölümlerindeki akademisyenlerden eğitim aldılar. Öğretmen kadro yerleştirmesinde, öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerinin bu yaş gurubuna uygunluğuna bakıldı.

Yeni Eğitim Sistemi ile Uyumlu Eğitim Yapısı
Zorunlu eğitimi 3 ayrı parça halinde sunan yeni eğitim sisteminde ilk 4 senede öğrencilere ezber bilgi yüklemek yerine okuma-yazma bilgisi, kavram, somutlaştırma ve oyuna dayalı bir eğitim sunulacak. Doğa Koleji, okul öncesi dönemde çocukların özgürce ve yaşayarak öğrendiği bir eğitim sistemini kurarak, onları hayata donanımlı hazırlamak, mutlu olmalarını ve özgüvenli bireyler olarak yetişmelerini hedefliyor. Klasik kalıpları yıkarak eğitimde “yaparak, yaşayarak ve görerek öğrenme” anlayışını sistemleştiren, başarıyı “eğitim hayattır” cümlesiyle tanımlayan, öğrencilerini sadece akademik anlamda değil her alanda donatan ve hayata hazırlayan bir eğitim anlayışına sahip.

Yeni eğitim sisteminin ikinci 4 yıllık döneminde ise akademik bilgi ile donanacak olan öğrenciler aynı zamanda yeteneklerini belirginleştirerek bir uzmanlık alanı belirleyebilecek. Ders bilgilerinin yanında pek çok farklı müfredat dersi seçebilecek, kısaca mesleki seçimlerini yapacağı lise dönemine hazırlanacak.

Anaokulu ve ilkokulda başlayan Doğa Konseptli Eğitim Modeli ikinci 4 yıla denk gelen ortaokulda SOES’e dönüşüyor. Ortaokul öğrencilerine verilen temel derslerin yanında onları dünya vatandaşı haline getirecek SOES uygulaması tüm Doğa Koleji kampüslerinde uygulanıyor. Böylece öğrenciler 5. sınıftan itibaren Doğa Anadolu Liseleri’nde uygulanan t-MBA modeline hazırlanıyor.

Son 4 senede başlayan lise eğitimi ise Doğa Koleji’nde t-MBA Eğitim Modeli ile destekleniyor. Yani lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA programı. Sadece Doğa Koleji Liseleri’nde uygulanan ve Londra Ticaret ve Sanayi Odası’ndan onaylı t-MBA Eğitim Modeli kapsamında Doğa Anadolu Liseleri akademik, sosyal, sanatsal ve sportif hayata donanımlı bir şekilde hazırlanırken iş dünyası ve kariyer yolları konusunda da bilinçleniyor. Sene sonunda ders, tez ve stajlarında başarı göstere gençler uluslar arası akreditasyonlu bir diploma almaya hak kazanıyorlar. Artık birer birey olan lise öğrencileri mesleki seçimlerini bilinçli bir şekilde yapıyor ve doğru yönlendiriliyor.

Doğa Koleji Çocuk Üniversitesi Anaokulları Eğitimde Devrim Yaratıyor
Eğitim sistemi değişiyor. Eğitimden beklenenler yeniden tanımlanıyor. Doğa Koleji Çocuk Üniversitesi Anaokulları bu bilinçle yapılanarak yeni 4+4+4 sistemi ile artık çok daha erken yaşta ilkokula başlayacak öğrencilerimizi; özünü ve mantığını üniversite sisteminden alan, Fen ve Bilim, Matematik, Düşünce Yeteneği, Sosyal Bilimler ve Performans modüllerinden oluşan Türkiye’nin en donanımlı ve bilimsel anaokulu eğitimi ile eğitiyor.
Göktürk Vizyon

    Yorumlar

banner184
banner174
banner171
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sayfalar
Linkler
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv