52541930

Haliç “Altın Boynuz” Oluyor

Haliç Çevre Koruma Projesi’nin 3 buçuk yıl önce startı verilen ‘İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e su verme’ aşaması tamamlandı.

23 Ekim 2012 Salı 12:58
Bu haber 2289 kez okundu
Haliç “Altın Boynuz” Oluyor
banner170
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan Haliç Çevre Koruma Projesi’nin 3 buçuk yıl önce startı verilen ‘İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e su verme’ aşaması tamamlandı.

Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı. Oksijen miktarını arttırarak biyolojik çeşitliliği arttıracak dev yatırımla günde 260 bin metreküp Boğaz suyu Haliç’e verilecek ve Altınboynuz’un suyu yılda 3 kez yenilenmiş olacak.

Osmanlı Devleti döneminde beri konuşulan ve projelendirilen Haliç Su Tüneli projesi Başkan Kadir Topbaş’ın başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ tarafından 44 milyon TL harcanarak 3,5 yılda hayata geçirildi. Sarıyer’den alınan Boğaz suyunu 5 kilometrelik tünelle Haliç’e ulaştıran asrın projesinin açılış töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kağıthane’de düzenlenen törenle yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Abdulkadir Aksu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, çok sayıda milletvekili, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İlçe Belediye Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan Haliç Çevre Koruma Projesi'nin 3 buçuk yıl önce startı verilen ‘İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme’ aşaması tamamlandı. Başbakan Erdoğan’ın bugün katılacağı törenle hizmete sunulan proje sayesinde, Kâğıthane Deresi'ne günde 260 bin metreküp boğazın suyu pompalanarak Haliç’te temiz su sirkülasyonu sağlanacak.Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artırarak biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak, bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan bu bölge, bugün birçok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerinin yapıldığı bir alan halini almış olacak.

Proje kapsamında Sarıyer’den alınan deniz suyu tünel ve terfi merkezleri ile Haliç’e ulaştırılıyor. Haliç’te oksijen miktarının artmasıyla biyolojik çeşitlilik de artacak. Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında 5 kilometre uzunluğunda 2,2 metre çapında tünel yapıldı. Deniz suyu 21 metre derinlikte Ayazağa Deresi’ne pompa ile aktarılacak ve günde 260 bin metreküp boğaz suyu Haliç’e akacak. Haliç’in suyu 1 yılda 3 kez yenilenecek.

Haliç’teki su sirkülasyonu ve ekolojik yaşam kalitesi artacak. Haliç Çevre Koruma Projesi’nin son etabının maliyeti 44 milyon Türk Lirası. Bugüne kadar ise 758 milyon dolar harcandı. Islah çalışmaları başlatıldığında suyun derinliği 50 santimetreye kadar düşmüştü. Kirlilik yüzünden sandallar ilerleyemiyordu. Yapay adacıklar oluşmuştu.

Haliç çevre koruma projesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde 1995 yılında başlatıldı. Haliç kıyısındaki sanayi tesisleri kaldırıldı. Haliç’in her iki yakasında atıksu toplama kolektör ve tüneller yapıldı. Atıksuyun Yenikapı ve Baltalimanı arıtma tesislerine ulaşması sağlandı. Haliç dibinden koku yapan 5 milyon metreküp çamur çıkartıldı. Çamurun depolandığı 180 bin metrekarelik alanda Yeşilpınar’da dev bir eğlence merkezi Vialand kuruluyor. Kirlilik sebebiyle durmuş olan deniz taşımacılığı yeniden başladı. Sütlüce uluslararası bir kongre merkezine dönüştürüldü. Haliç’in can bulmasıyla birlikte Sadabad eski ihtişamına kavuşuyor. Kentsel SİT alanı ilan edilen Sadabad mesire alanındaki yaklaşık 10 tarihi yapı ihya edilecek. Kâğıthane Deresinin Haliç'e doğru uzandığı ve modern anlamda Osmanlı peyzaj mimarisinin ilk örneklerinden sayılan Sadabat tarihi güzelliğine yeniden kavuşuyor.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Sarıyer’den alınan deniz suyunu 5 kilometre uzunluğunda, 2,2 metre çapında tünel ve terfi merkezleriyle Haliç’e ulaştıran Haliç Su Tüneli projesinin, Altınboynuz’daki oksijen miktarının artmasıyla biyolojik çeşitliliği arttıracağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlatılan Haliç Çevre Koruma Projesi'nin, 3,5 yıl önce startı verilen "İstanbul Boğazı'ndan Haliç'e su verme" aşamasının da tamamlandığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, Kâğıthane Deresinin Haliç'e doğru uzandığı, Osmanlı peyzaj mimarisinin ilk örneklerinden sayılan Sadabat’ın tarihi güzelliğine yeniden kavuştuğunu kaydetti.

Tamamlanan projeyle Kâğıthane Deresi'ne günde 260 bin metreküp Boğazın temiz suları pompalanarak Haliç’te temiz su sirkülasyonu sağlanacağını ifade eden Başkan Topbaş, “Boğaz suyu, Haliç’teki çözünmüş oksijen miktarını artırarak biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak. Bir zamanlar kötü kokusuyla yanına yaklaşılamayan Altınboynuz, birçok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerinin yapıldığı bir alan halini almış olacak” diye konuştu.
Eyüp Belediyesi

    Yorumlar

banner184
banner174
banner171
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Sayfalar
Linkler
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv